Що таке корозія та чому зброя іржавіє
Існує безліч підходів до класифікації корозії, але спеціалісти галузі найчастіше виділяють гальванічну, ямкову (пітингову), щілинну та міжкристалітну. Будь-яка корозія - електрохімічні явища, що виникають при наявності умовних "плюса" та "мінуса".
Гальванічні корозія виникає, коли 2 різні метали, що контактують, занурюються у воду. У природних умовах будь-яка вода містить солі, тому така система перетворюється на електричне коло. За рахунок фізичного контакту, менш активний метал у парі буде "перетягувати" на себе електрони із іншого металу, пришвидшуючи корозію останнього, захищаючи себе. Прикладом є оцинковані відра, де сталь не буде іржавіти навіть при частковому руйнуванні оцинковки.
Негативний приклад - при контакті хромованих деталей із звичайною сталлю сталь буде пришвидшено руйнуватися, як це відбувається на дульному зрізі ствола.
Ямкова корозія - явище випадкового характеру, здатне вражати навіть захищені металеві поверхні. Нержавіючі сталі захищені від середовища інертною оксидною плівкою. Але в разі її механічного руйнування утворюється мікроскопічна ділянка відкритого металу. Відкритий метал та оксидних плівка починають відігравати роль тих самих "плюса" і "мінуса". Оскільки оксидна плівка стійка до корозії, метал починає руйнуватися вглиб, утворюючи вузькі, але дуже глибокі пустоти. Так, в хромованих сталях за дірочкою діаметром у міліметр можна знайти порожнину, здатну вмістити палець. Саме тому подряпані металеві поверхні, зовнішньо слабко уражені іржею, можуть буквально розсипатись у руках.
Наприклад, уражена осколками броня БМП стає більш ламкою.
Щілинна корозія виникає, коли у труднодоступних тріщинах металу накопичується вода. Занурена у воду поверхня металу утворює гальванічну пару із сухим металом, кородуючи матеріал на дні тріщини. Ефект певним чином схожий на ямкову корозію, але більш руйнівний. Уражений щілинною корозію метал швидко втрачає міцність в результаті корозійного розтріскування (stress corrosion cracking). Іржа має більший об'єм, ніж метал, тому починає розштовхувати його навколо місця корозії. З іншого боку, такий вид корозії легше виявити та попередити - тріщини видимі неозброєним оком і найчастіше виникають на зварних швах та на навантажених деталях, тому такі ділянки потребують регулярного огляду.
Метали є кристалічними речовинами - на мікрорівні вони складаються із маленьких щільно упакованих кристалів. У випадку сталей, між кристалами також знаходяться тонкі шари сполук заліза та вуглецю. Саме вони і забезпечують високі механічні характеристики сталі порівняно із чистим залізом. Але при сильному нагріванні ці прошарки можуть рости за рахунок включення нових атомів металу. Особливо до такої поведінки схильний Хром - основна добавка нержавіючих сталей. Тому при зварюванні нержавійки навколо шва утворюються кристали з меншим вмістом хрому, які є більш схильними до корозії. Це ще одна причина слідкувати за якістю швів та регулярно покривати їх фарбою.
Таким чином, контакти різних металів, згини, гості кути, зварні шви та рухомі деталі є найбільш вразливими для корозії, тому радимо час від часу ретельно оглядати вашу зброю та транспорт.
Хай стрільба йде як по маслу!